اَلسَّلامُ عَلَى عِبادِالله الصَّالِحین

و این زندگانی فانی جوانی خوشی های امروز و اینجا به افسوس بسیار فردا نیرزد...

اَلسَّلامُ عَلَى عِبادِالله الصَّالِحین

و این زندگانی فانی جوانی خوشی های امروز و اینجا به افسوس بسیار فردا نیرزد...

۲ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۴ ثبت شده است

  • ۰
  • ۰

بررسی حقوق بشر در نهج البلاغه

مردم دو دسته اند؛دسته ای برادر دینی تو اند و دسته ی دیگر همنوع تو در آفرینش

فرض کنید یخچالی را از شرکتی خریداری نموده اید.حال میخواهید این وسیله را در محلی نصب کنید. سوالی که مطرح میشود این است که بهترین شخص برای نصب این یخچال چه کسی است؟ با اندکی تامل درک میشود که بهترین کس برای این کار نماینده آن شرکت مذکور میباشد.نمینده ای که علم و آگاهی لازم را جهت نصب و راه اندازی این یخچال دارد.

دیگر سوالی که مطرح میشود این است که پس از این که این یخچال در محل مورد نظر نصب شد، بهترین مرجع و منبع به منظور اطلاع از روش استفاده از آن و شناسایی ظرفیت ها و قابلیت های این یخچال چه میتواند باشد؟ پاسخ دادن به این سوال هم با اندکی تامل مشخص میشود؛ در اینجا بهترین وسیله ای که میتواند به ما کمک کند دفترچه راهنمایی است که شرکت سازنده این یخچال در نظر گرفته است. زیرا شرکت سازنده به تمامی جزئیات مراحل ساخت این وسیله تسلط دارد و کلیه نقاط ضعف و نقاط قوت این یخچال را شناسایی کرده است.

این شرکت است که قبل از ساخت این یخچال اهداف نهایی این وسیله را در نظر گرفته است. و هرچه بیشتر به نکات آمده در دفتر چه عمل شود این وسیله بازدهی بیشتری را دارد.

  • حجت صباغیان
  • ۰
  • ۰

مقایسه رابطه علم و دین در اندیشه اسلام و اندیشه غرب

علم و ایمان؛ دوبال برای صعود یا وزنه هایی برای سقوط؟ 

«و مار (شیطان) از همه حیوانات صحرا که خداوند خدا ساخته بود هوشیارتر بود و به زن(حوا) گفت آیا خدا حقیقتاً گفته است که از همه درختان باغ نخورید، زن به مار گفت: از میوه و درختان باغ می‌خوریم، لکن از میوه درختی (سیب) که در وسط باغ است خدا گفت از آن مخورید آن را لمس مکنید مبادا بمیرید، مار به زن گفت هر آینه نخواهید مرد، بلکه خدا می‌داند در روزی که از آن بخورید چشمان شما باز شود و مانند خدا عارف نیک و بد خواهید بود.» (تورات- سفر پیدایش: ۳ : ۱-۹)

در جهان مسیحیت و غرب به واسطه برخی قسمت های تحریف شده از عهد عتیق(تورات)- آن چنان که قسمتی از آن در بالا آمده است- نگرشی به وجود آمده که علم و دین را در برابر یکدیگر قرار داده است.طبق این برداشت، میوه ممنوعه دربهشت،علم و آگاهی معرفی شده است و مار که در اینجا نماد شیطان است، حوا را به خوردن این میوه وسوسه میکند.انسان نیز اگر بخواهد عالم به نیک و بد شده و چشم آگاهی او باز شود، لاجرم باید از این میوه ممنوعه بخورد.

با کمی تامل به سادگی یکی از ریشه های دین گریزی درغرب که همانا تعارض دین با علم و پیشرفت است مشخص میشود.به این معنا که جامعه غرب سعادت و آرمان خویش را در پیشرفت تکنولوژی برای بهره وری و لذت جویی از دنیا میبیند.لازمه این امر پیشرفت در دانش و علم ابزاری میباشد. از طرفی طبق آموزه های دینی عهد عتیق دین با علم اصطکاک اساسی  دارد.لذا لازمه رسیدن به پیشرفت ابزاری صرف نظر کردن از دین و خدامحوری است.

بدون شک انسان هم نیاز به دین دارد و هم نیاز به علم.دین به مثابه ی هدف و نقشه راه است و علم ابزاری است که ما را به این هدف میرساند.

  • حجت صباغیان